People

Officers

President
Morgan Swan (Dartmouth College)

Vice President
Eric J. Goldberg (MIT)

Secretary
Eliza Garrison (Middlebury College)

Webmaster
Eric Weiskott (Boston College)

Immediate Past President
Kathleen Coyne Kelly (Northeastern University)

Steering committee

ex officio
Lisa Fagin Davis (The Medieval Academy)

through 2019
Christine Axen (Plymouth State University)
Nick Camerlenghi
(Dartmouth College)
Stephen J. Lucey (Keene State College)
Kate McGrath (Central Connecticut State University)
Charles-Louis Morand Métivier (University of Vermont)
Dana M. Polanichka (Wheaton College)

through 2018
David Bachrach (University of New Hampshire)
Anne Clark (University of Vermont)
Francisco Gago-Jover (College of the Holy Cross)
Sean Gilsdorf (Harvard University)
Margaret Healy-Varley (Providence College)
Justine Landau (Harvard University)
Rebecca Lartigue (Springfield College)
Meriem Pages (Keene State College)
Fiona Somerset (University of Connecticut)
Christopher Vaccaro (University of Vermont)

through 2017
Karen Adams (Norwich University)
Candace Barrington (Central Connecticut State University)
Adam Franklin-Lyons (Marlboro College)
Peter J. Mahoney (Stonehill College)
Jennifer Sisk (University of Vermont)
Jesse W. Torgerson (Wesleyan University)

Past officers

President
2016: Kathleen Coyne Kelly (Northeastern University)
2015: Louisa Burnham (Middlebury College)
2014: Mercedes Vaquero (Brown University)
2013: Jenny Adams (University of Massachusetts at Amherst)
2012: Véronique B. Plesch (Colby College)
2011: Sherri Olson (University of Connecticut)
2010: Mary Dockray-Miller (Lesley University)
2009: Cecilia Gaposchkin (Dartmouth College)
2008: Sarah Stanbury (College of the Holy Cross)
2007: David Warner (RISD)
2006: SunHee Kim Gertz (Clark University)
2005: Frederick S. Paxton (Connecticut College)
2004: Arlyn Diamond (University of Massachusetts at Amherst)
2003: Susan Ward (RISD)
2002: Walter P. Simons (Dartmouth College)
2001: Paul Freedman (Yale University)
2000: Thomas F. Glick (Boston University)
1999: Kathleen M. Ashley (University of Southern Maine)
1998: Fred A. Cazel, Jr. (University of Connecticut)
1997: James T. McIlwain (Brown University)
1995-96: Lorraine C. Attreed (College of the Holy Cross)
1994: R. Dean Ware (University of Massachusetts at Amherst)
1993: James F. Powers (College of the Holy Cross)
1992: Alfred J. Andrea (UVM)
1991: Lester Little (Smith College)
1990: Manuel Marquez-Sterling (Plymouth State University)
1989: Angeliki Laiou (Harvard University)
1988: William R. Jones
1987: Peter Frenzel (Wesleyan University)
1986: Madeline H. Caviness (Tufts University)
1985: Larry D. Benson (Harvard University)
1984: Francis Christopher Oakley (Williams College)
1983: Fred C. Robinson (Yale University)
1982: David Herlihy (Harvard University)
1981: Charles A. Owen, Jr. (University of Connecticut)
1980: Florence McCulloch
1979: Charles T. Wood (Dartmouth College)
1978: Margaret L. Switten (Mount Holyoke College)
1977: Bryce D. Lyon (Brown University)
1976: Giles Constable (Harvard University)
1975: Robert Lopez (Yale University)

Secretary
2015: Jenny Adams (University of Massachusetts at Amherst)
2011-13: George Dameron (Saint Michael’s College)
2008-10: Susan Ward (RISD)
2006-2007: June-Anne Greeley (Sacred Heart University)
2004-2005: steering committee
1998-2003: Lorraine C. Attreed (College of the Holy Cross)
1986-97: Fred A. Cazel, Jr. (University of Connecticut)
1974-85: Archibald R. Lewis (University of Massachusetts at Amherst)

Webmaster
2011-16: Gregory I. Halfond (Framingham State University)
2008-10: George Dameron (Saint Michael’s College)